První akce na Marklandu v letošním roce....

Vítáme vás v letošním roce 2020 a hned začínáme pěkně zostra. První akce ve Skalici nad Svitavou 25.ledna 2020.

Každoročně náš Klub vojenské historie Markland z.s. jako první zahajuje sezónu vojensko- historických druhoválečných akcí a to ve Skalici nad Svitavou.

Letos u příležitosti 75. výročí ukončení války a v rámci vzpomínkových akcí jsme zvolili téma   

Zima 1945 Ofenzíva na Visle - nadešel čas odplaty

Rekonstrukce krvavých bojů z druhé světové války, klíčová operace Rudé armády na odlehčení situace v Ardenách.Uvidíte historickou vojenskou techniku v akci, vojenské jednotky v dobových uniformách, množství pyrotechniky a scénář, který vás vtáhne přímo do děje událostí v roce 1945. Samozřejmostí je i dobová polní kuchyně, kde se bude podávat občerstvení. Zveme všechny na skvělou podívanou.

Kdy: 25.ledna 2020

Kde: areál Klubu vojenské historie Markland ve Skalici nad Svitavou

Program:

11:00 otevření areálu pro veřejnost

13:00 nástup bojových jednotek

14:00 vlastní bojová ukázka

Z historie........

Viselsko-oderská operace byl útok sovětských vojsk v oblasti mezi řekami Vislou a Odrou. Díky rychlému postupu Rudá armáda obsadila pravý břeh řeky Odry v pruském Slezsku a Braniborskua dostala na vzdálenost 60 - 70 km od Berlína, V rámci operace byl  27.ledna 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz - Birkenau).

Operace měla původně začít až 20. února, ovšem spojenci na západní frontěvedli tvrdé boje v Ardenách a potřebovali odlehčit. Proto Windston Churchill požádal Stalina o uspíšení operace. Ten jeho žádosti vyhověl a slíbil, že útok Rudé armády začne mezi 12. a 15. lednem. Byly urychleny přípravy a operace skutečně začala 12. ledna 1945 útokem vojsk 1. ukrajinského frontu ze sandoměřského předmostí a upoutal tím na sebe pozornost nepřítele.

Ještě jednou zveme všechny na skvělou podívanou.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky