První akce na Marklandu v letošním roce....

Vítáme vás v letošním roce 2020 a hned začínáme pěkně zostra. První akce ve Skalici nad Svitavou 25.ledna 2020.

Každoročně náš Klub vojenské historie Markland z.s. jako první zahajuje sezónu vojensko- historických druhoválečných akcí a to ve Skalici nad Svitavou.

Letos u příležitosti 75. výročí ukončení války a v rámci vzpomínkových akcí jsme zvolili téma   

Zima 1945 Ofenzíva na Visle - nadešel čas odplaty

Rekonstrukce krvavých bojů z druhé světové války, klíčová operace Rudé armády na odlehčení situace v Ardenách.Uvidíte historickou vojenskou techniku v akci, vojenské jednotky v dobových uniformách, množství pyrotechniky a scénář, který vás vtáhne přímo do děje událostí v roce 1945. Samozřejmostí je i dobová polní kuchyně, kde se bude podávat občerstvení. Zveme všechny na skvělou podívanou.

Kdy: 25.ledna 2020

Kde: areál Klubu vojenské historie Markland ve Skalici nad Svitavou

Program:

11:00 otevření areálu pro veřejnost

13:00 nástup bojových jednotek

14:00 vlastní bojová ukázka

Z historie........

Viselsko-oderská operace byl útok sovětských vojsk v oblasti mezi řekami Vislou a Odrou. Díky rychlému postupu Rudá armáda obsadila pravý břeh řeky Odry v pruském Slezsku a Braniborskua dostala na vzdálenost 60 - 70 km od Berlína, V rámci operace byl  27.ledna 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz - Birkenau).

Operace měla původně začít až 20. února, ovšem spojenci na západní frontěvedli tvrdé boje v Ardenách a potřebovali odlehčit. Proto Windston Churchill požádal Stalina o uspíšení operace. Ten jeho žádosti vyhověl a slíbil, že útok Rudé armády začne mezi 12. a 15. lednem. Byly urychleny přípravy a operace skutečně začala 12. ledna 1945 útokem vojsk 1. ukrajinského frontu ze sandoměřského předmostí a upoutal tím na sebe pozornost nepřítele.

Ještě jednou zveme všechny na skvělou podívanou.